Skip to content

1138 Lewison DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2014

Property Information

Block433
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,627
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
34%
Improvement Value:$241,400
66%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+5.2%
2024$6,308+1.6%
2023$6,207+0.4%
2022$6,180+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$30,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972