Skip to content

1153 Sylvan DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 10, 1998

Property Information

Block431
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,606
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
36%
Improvement Value:$220,600
64%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+5.2%
2024$5,948+10.1%
2023$5,401+0.4%
2022$5,377+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5606, Page 873

Property Sale

SaleMulti
$32,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966