Skip to content

886 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block433
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,380
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
24%
Improvement Value:$393,300
76%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+7.3%
2024$8,797-0.5%
2023$8,840+5.2%
2022$8,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500
Sq Ft2,380DeedBook 18345, Page 1257Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,380DeedBook 17696, Page 139Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5547, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1986