Skip to content

1142 Lewison DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block433
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,104
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
29%
Improvement Value:$303,500
71%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+5.2%
2024$7,383+12.4%
2023$6,566+0.4%
2022$6,537+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 5704, Page 429

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4593, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1973