Skip to content

1152 Lewison DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block433
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,770
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
34%
Improvement Value:$235,400
66%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+5.2%
2024$6,204+0.2%
2023$6,190+0.4%
2022$6,163+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 11040, Page 401

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4233, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1982