Skip to content

1747 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block442.24
Lot6.02
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage19,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,400,000
30%
Improvement Value:$3,247,400
70%
Total Assessment$4,647,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,676+5.3%
2024$80,446+19.7%
2023$67,184+0.4%
2022$66,888+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,150,000
DeedBook 12126, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 2000