Skip to content

1130 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block581
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningO15
Sq Footage19,764
Acreage2.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,464,000
57%
Improvement Value:$1,105,300
43%
Total Assessment$2,569,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,787+5.2%
2024$44,475-15.5%
2023$52,605+0.4%
2022$52,374+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,250,000
Sq Ft19,764DeedBook 20197, Page 651Recorded11/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 3922, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1980