Skip to content

1101 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$4,350,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block604
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage20,888
Acreage2.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,746,000
43%
Improvement Value:$2,337,400
57%
Total Assessment$4,083,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,359-6.8%
2024$79,796-9.0%
2023$87,675+0.4%
2022$87,290-8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,350,000
Sq Ft20,888DeedBook 19262, Page 866Recorded12/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975