Skip to content

341 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block443
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage5,270
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
21%
Improvement Value:$814,900
79%
Total Assessment$1,025,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,682+5.2%
2024$17,758+0.0%
2023$17,758+0.4%
2022$17,680+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft5,270DeedBook 18630, Page 1773Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 13666, Page 1341

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 11851, Page 1382