Skip to content

601 Route 37 West Ste 300Toms River, NJ 08755

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block507.31
Lot13
QualifierC0201
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$265,000
57%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468-5.2%
2024$8,932+1.9%
2023$8,768+0.4%
2022$8,729+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 16933, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1989