Skip to content

587 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block690
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,100
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
35%
Improvement Value:$261,000
65%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+5.2%
2024$6,907-25.0%
2023$9,206+0.4%
2022$9,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,100DeedBook 18882, Page 1593Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 17207, Page 1276Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3882, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1970