Skip to content

15 Boxwood TerraceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block527
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,861
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
35%
Improvement Value:$294,200
65%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+5.2%
2024$7,845+4.3%
2023$7,525+0.4%
2022$7,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000
Sq Ft2,861DeedBook 18136, Page 1869Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 14656, Page 1927

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10901, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1962