Skip to content

14 Boxwood TerraceToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
May 2, 2006

Property Information

Block527
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,216
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
34%
Improvement Value:$280,500
66%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+5.2%
2024$7,365+15.0%
2023$6,403+0.4%
2022$6,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 13158, Page 29

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3555, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1969