Skip to content

42 Park StreetToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 22, 1982

Property Information

Block537
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,371
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
36%
Improvement Value:$207,900
64%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+5.2%
2024$5,624+4.5%
2023$5,381+0.4%
2022$5,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4071, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1920