Skip to content

38 Broad StreetToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block537
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,068
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
37%
Improvement Value:$203,400
63%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+5.2%
2024$5,598+4.2%
2023$5,373+31.2%
2022$4,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 17247, Page 265Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12209, Page 1618

Property Built

Built

Year Built: 1940