Skip to content

11 North GatewayToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block612
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,067
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
41%
Improvement Value:$161,900
59%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+5.2%
2024$4,776+18.3%
2023$4,036+0.4%
2022$4,018+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,067DeedBook 18722, Page 1934Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5189, Page 553

Property Sale

Sale
$31,900
DeedBook 3654, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1930