Skip to content

115 Lien StreetToms River, NJ 08753

Built 1880

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block537
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,010
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
34%
Improvement Value:$217,300
66%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,997+5.2%
2024$5,700+21.6%
2023$4,689+0.4%
2022$4,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,010DeedBook 18778, Page 848Recorded11/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5699, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1880