Skip to content

15 Gem AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block538
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,018
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
41%
Improvement Value:$212,400
59%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+5.2%
2024$6,204-3.5%
2023$6,430+0.4%
2022$6,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,018DeedBook 17726, Page 1910Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 15583, Page 466Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 10466, Page 1381

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5028, Page 74

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4793, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1964