Skip to content

131 Ernst RoadToms River, NJ 08753

Built 1915

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block537
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
45%
Improvement Value:$150,500
55%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,980+5.2%
2024$4,734-1.2%
2023$4,792+0.4%
2022$4,771+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 18756, Page 188Recorded11/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17014, Page 120Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10961, Page 1396

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5394, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1915