Skip to content

13 Gem AvenueToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jun 5, 2001

Property Information

Block538
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,012
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
42%
Improvement Value:$199,000
58%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+5.2%
2024$5,972-4.4%
2023$6,245+0.4%
2022$6,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10435, Page 477

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4835, Page 558

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 4321, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1964