Skip to content

23 Waterline RoadToms River, NJ 08755

Built 1980
Industrial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block564
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage3,789
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
48%
Improvement Value:$224,500
52%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+5.2%
2024$7,542-20.5%
2023$9,491+0.4%
2022$9,450+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,789DeedBook 15732, Page 1350Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980