Skip to content

Fairways At Bey LeaToms River, NJ 08753

Built 1999
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block571
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description35BLDGS530UNITS
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage---
Acreage56.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500,000
38%
Improvement Value:$42,400,000
62%
Total Assessment$68,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,255,358+5.3%
2024$1,192,659-13.2%
2023$1,373,900+0.4%
2022$1,367,850+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999