Skip to content

200 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block572
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,645
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
65%
Improvement Value:$97,400
35%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+5.2%
2024$4,819-5.6%
2023$5,106+0.4%
2022$5,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,645DeedBook 17378, Page 1432Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10684, Page 634

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 10055, Page 836

Property Sale

Sale
$46,400
DeedBook 3928, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1960