Skip to content

868 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC0835
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,532
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$143,400
52%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+5.2%
2024$4,819+5.9%
2023$4,549+0.4%
2022$4,529+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,532DeedBook 20070, Page 1424Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14759, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1985