Skip to content

62 Violet CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC0602
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
53%
Improvement Value:$135,400
47%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,200+5.3%
2024$4,940-11.9%
2023$5,608+0.4%
2022$5,583+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,740DeedBook 20262, Page 1851Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$240,500
DeedBook 15330, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1990