Skip to content

31 Turnberry CircleToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block572
Lot11
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
47%
Improvement Value:$184,900
53%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+5.3%
2024$6,057+16.4%
2023$5,203+0.4%
2022$5,180+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,730DeedBook 19650, Page 675Recorded4/5/2024

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14628, Page 1433

Property Built

Built

Year Built: 1987