Skip to content

1107 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block579
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,016
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
37%
Improvement Value:$255,600
63%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+5.2%
2024$7,056+2.1%
2023$6,914+0.4%
2022$6,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13159, Page 1519

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 5315, Page 74