Skip to content

1120 Maimone StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block586
Lot270
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,616
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
47%
Improvement Value:$175,000
53%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+5.2%
2024$5,747+12.3%
2023$5,115+0.4%
2022$5,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000
Sq Ft1,616DeedBook 19030, Page 1384Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft1,616DeedBook 18799, Page 1109Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1972