Skip to content

1108 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$794,200
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block590
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
Description1&3F 17680
Dwellings1
ZoningO15
Sq Footage7,680
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,600,000
89%
Improvement Value:$200,000
11%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,778+5.2%
2024$31,158-0.5%
2023$31,313+0.4%
2022$31,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft7,680DeedBook 17507, Page 949Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$773,000
DeedBook 5423, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1975