Skip to content

1102 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$794,200
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block590
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningO15
Sq Footage837
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,000
66%
Improvement Value:$75,700
34%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,739+5.2%
2024$2,603-38.6%
2023$4,243+0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

DeedBook 17507, Page 964Recorded6/18/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4261, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1949