Skip to content

429 Edken AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Date
Mar 25, 1992

Property Information

Block608
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7002

Building Details

Building Class13
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage920
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
81%
Improvement Value:$45,700
19%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,347+5.2%
2024$4,132-7.5%
2023$4,469+0.4%
2022$4,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4969, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1940