Skip to content

22 Madison AvenueToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block678
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage910
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
60%
Improvement Value:$101,400
40%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596+5.2%
2024$4,369+3.1%
2023$4,236+0.4%
2022$4,217-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft910DeedBook 17878, Page 347Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 13905, Page 1180

Property Built

Built

Year Built: 1947