Skip to content

735 Frann RoadToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
May 14, 1979

Property Information

Block608
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,206
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,200
43%
Improvement Value:$321,300
57%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+5.2%
2024$9,720+4.3%
2023$9,319+0.4%
2022$9,278+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3821, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1966