Skip to content

518 Gilford AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block787
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage3,360
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
23%
Improvement Value:$338,500
77%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+5.2%
2024$7,608-2.8%
2023$7,828+0.4%
2022$7,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 17365, Page 78Recorded1/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1959