Skip to content

Jamestowne Village(Block 610 Lot 1)Toms River, NJ 08753

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$35,200,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block610
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2B (228 UN98638
Dwellings1
ZoningEM18
Sq Footage8,638
Acreage13.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,400,000
45%
Improvement Value:$13,680,000
55%
Total Assessment$25,080,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$456,707+5.2%
2024$434,135+28.5%
2023$337,952+0.4%
2022$336,468+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,200,000

From:

To:

Sq Ft8,638DeedBook 16157, Page 594Recorded8/10/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1965