Skip to content

144 James StreetToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block610
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,820
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$133,600
52%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709+5.2%
2024$4,476-5.0%
2023$4,712+0.4%
2022$4,691+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,820DeedBook 18322, Page 1138Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16028, Page 1578Recorded3/13/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12564, Page 1092

Property Built

Built

Year Built: 1920