Skip to content

39 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block614
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,186
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
40%
Improvement Value:$175,400
60%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+5.2%
2024$5,061+10.5%
2023$4,579+0.4%
2022$4,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13587, Page 295

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12363, Page 1727

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4793, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1964