Skip to content

96 Division StreetToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block624
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class15
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
47%
Improvement Value:$128,900
53%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+5.2%
2024$4,205+0.0%
2023$4,203+0.4%
2022$4,185+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14641, Page 1091

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 10016, Page 1750

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4800, Page 67

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940