Skip to content

901 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block702
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class13
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
83%
Improvement Value:$50,400
17%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397+5.2%
2024$5,131+20.8%
2023$4,248+0.4%
2022$4,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14451, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1950