Skip to content

118 Division StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block626
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class16
Description1CB2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,040
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
45%
Improvement Value:$156,300
55%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+5.2%
2024$4,921+7.5%
2023$4,577+0.4%
2022$4,557+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft1,040DeedBook 19947, Page 1924Recorded3/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14559, Page 1727

Property Built

Built

Year Built: 1955