Skip to content

126 Division StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block626
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage788
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
45%
Improvement Value:$148,000
55%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+5.2%
2024$4,691+21.4%
2023$3,865+0.4%
2022$3,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

Sq Ft788DeedBook 16046, Page 585Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft788DeedBook 16003, Page 616Recorded2/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4553, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1955