Skip to content

84 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block632
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,676
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
35%
Improvement Value:$780,000
65%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,852+5.2%
2024$20,772-0.6%
2023$20,904+0.4%
2022$20,812+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,100,000
Sq Ft6,676DeedBook 19257, Page 1515Recorded12/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,227,435
DeedBook 4924, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1990