Skip to content

40 North Gateway

Toms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 16, 2008

Property Information

Block640
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,905
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
34%
Improvement Value:$226,300
66%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+5.2%
2024$5,943+2.4%
2023$5,804+0.4%
2022$5,779+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14174, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1930