Skip to content

39 Thomas StreetToms River, NJ 08753

Built 1900

Last Sale Date
Feb 13, 1989

Property Information

Block643
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
31%
Improvement Value:$240,200
69%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+5.2%
2024$6,062+37.3%
2023$4,414+0.4%
2022$4,394+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4749, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1900