Skip to content

117 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block643
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class15
Description1F2G
Dwellings4
ZoningR50
Sq Footage1,394
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
50%
Improvement Value:$128,700
50%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+5.2%
2024$4,443-4.7%
2023$4,664+0.4%
2022$4,644+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14610, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1940