Skip to content

67 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1922

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block646
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class13
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
84%
Improvement Value:$44,000
16%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+5.2%
2024$4,606-0.8%
2023$4,644+0.4%
2022$4,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16318, Page 833Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3527, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1922