Skip to content

521 Corwill TerraceToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block649
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,120
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
43%
Improvement Value:$191,000
57%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+5.2%
2024$5,851+13.7%
2023$5,148+0.4%
2022$5,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,120DeedBook 19326, Page 1815Recorded3/17/2023

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 15986, Page 587Recorded1/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957