Skip to content

19 Grant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block654.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage892
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
42%
Improvement Value:$156,100
58%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+5.2%
2024$4,658+12.5%
2023$4,141+0.4%
2022$4,123+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5196, Page 854

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4942, Page 724

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4667, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1920