Skip to content

28 Melrose Drive(Unit C0411)Toms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block654.03
Lot25
QualifierC0411
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$139,300
51%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,995+5.2%
2024$4,748+13.2%
2023$4,193+0.4%
2022$4,175+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 11015, Page 1282

Property Built

Built

Year Built: 1988