Skip to content

56 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block660
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage7,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$223,200
55%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+4.9%
2024$7,576-6.0%
2023$8,058+0.4%
2022$8,025+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

Sq Ft7,872DeedBook 16652, Page 958Recorded2/7/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 11896, Page 946

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950